Wady i zalety laserowego cięcia blach

Laserowe cięcie blach

Laserowe cięcie blach to wygodna i precyzyjna metoda obróbki tego materiału. Pozwala na obróbkę aluminium, stali nierdzewnej i stali czarnej. Dzięki niemu mamy możliwość wycięcia dowolnie zaprojektowanego kształtu, a nawet wycinania otworów mniejszych, niż grubość blachy. Współczesne urządzenia, sterowane cyfrowo gwarantują precyzję i wysoką powtarzalność elementów. Najnowsze maszyny optymalizują proces cięcia, dzięki czemu usługa nie trwa długo. Jest też stosunkowo tania, porównując do tradycyjnych metod cięcia.

Zalety

Laserowe cięcie blach jest o wiele bardziej precyzyjne, niż cięcie na inne sposoby. Pozwala na dokładne odtworzenie każdej części projektu, w tym otworów i konturów. Urządzenia laserowe optymalizując proces cięcia dbają też o ekonomiczne wykorzystanie materiału,. Niewielka szczelina cięcia gwarantuje, że nie zmarnuje się go zbyt wiele. Blacha pocięta laserem ma wysoką jakość. Powierzchnie po cięciu są idealnie gładkie i równe, a do tego czyste. Nie potrzebują więc dodatkowej obróbki. Obróbka laserem nie wymaga emitowania dużych ilości ciepła. Dzięki nowoczesnym maszynom da się ją wykonać stosunkowo szybko. Laserowe cięcie blach jest coraz częściej poszukiwaną usługa na rynku.

Wady

Urządzenia do cięcia laserem są stosunkowo drogie. Dlatego niewiele firm może sobie pozwolić na zakup własnego sprzętu. Na szczęście na rynku funkcjonują wysoko wyspecjalizowane firmy oferujące usługi związane z precyzyjna obróbką laserową, dysponujące odpowiednimi urządzeniami, oprogramowaniem i wiedzą. Minusem laserowego cięcia blach jest również to, że można w ten sposób obrabiać płyty do grubości ok. 25mm, w przypadku stali konstrukcyjnej i ok. 20mm, w przypadku stali szlachetnej. Z drugiej  strony jednak rzadko kiedy używa się grubszego materiału, tak więc śmiało można powiedzieć, że laser świetnie radzi sobie z większością zadań. Laser radzi sobie świetnie z blachami miękkimi, do obróbki blach bardzo twardych lepiej wybrać inne narzędzia.